Nagrobki – o czym warto pamiętać?

  Nagrobki – o czym warto pamiętać?

  nagrobek szczecin

  O co warto zadbać, aby zminimalizować szanse na uszkodzenie nagrobka lub jego trwałe zaplamienie? Podstawową rzeczą jest regularne sprzątanie pyłków roślinnych z nagrobka, ponieważ zbyt długie wsiąkanie w kamień może spowodować plamy — głównie ucierpią tanie nagrobki granitowe. Drugą sprawą jest, aby wszystkie metalowe elementy miały podstawki. Rdza może przeniknąć do kamienia i bardzo trudno będzie potem się jej pozbyć. Aby sprzątanie grobów przebiegło sprawnie, warto się rozeznać w tematyce dużo wcześniej.

  Termin wykonywania prac

  Decydując się na prace przy nagrobku, trzeba mieć świadomość, że są to działania powiązane z branżą budowlaną, więc pewne etapy prac, takie jak wyschnięcie wylanego betonu mogą zająć dłuższą ilość czasu. Warto pamiętać, żeby zamawiać zlecenia z wyprzedzeniem. Nawarstwienie zamówień zazwyczaj przypada przed Świętem Zmarłych. Zamówienie, które powinno być zrealizowane na ten termin planowo, powinno być złożone z trzymiesięcznym wyprzedzeniem, tj. okolice lipca-sierpnia. Podczas planowania warto uwzględnić także czyszczenie nagrobków. Rozwój sanitarny pozwala fachowcom w dziedzinie na wydajniejszą pracę.

  Co zaplanować przed zamówieniem nowego nagrobka?

  Trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę, ile osób docelowo ma tam spoczywać, czyli zaplanować głowicę z napisami tak, aby nie generować dodatkowych kosztów przy kolejnym pochówku. Drugą ważną rzeczą jest ustalenie, czy osoby, które będą spoczywać w grobie, będą poddane kremacji, czy pochówek będzie klasyczny w trumnie, ponieważ wykonanie otoczenia nagrobka przy klasycznym pochówku będzie wymagało rozebrania całego nagrobka oraz podłogi wokół. Nagrobek, w którym spocznie urna, wymaga jedynie zdjęcia wierzchniej płyty nagrobnej.

  Po jakim czasie po pogrzebie stawiać nagrobek?

  Z postawieniem nagrobka należy się wstrzymać minimum pół roku od pochówku. Powietrze zawarte w trumnie w pewnym momencie wypełnia się ziemią i ubytek tej ziemi będzie odbijał się na powierzchni, tworząc nierówności. Warto w takiej sytuacji zakupić drewnianą skrzynkę, która będzie pomagała w podtrzymaniu opadającej ziemi. Ułatwi to również późniejszą konserwację i utrzymanie nagrobka. Przede wszystkim warto pamiętać o odpowiedniej estetyce — czyszczenie nagrobków jest jedną z podstawowych czynności,które powinniśmy uwzględnić przy pochówku. Dobrym rozwiązaniem jest rozeznanie się i znalezienie odpowiedniej firmy pełniącej takie usługi.

  nagrobki szczecin

  Jaki kamień nagrobny wybrać?

  To, jaki kamień nagrobny wybierzemy, zależy od przede wszystkim preferencji estetycznych, ale również od finansów. Najpopularniejszym materiałem jest granit, który, mimo trudności przy formowaniu finalnego kształtu nagrobka, posiada właściwości pozwalające na utrzymanie kamienia w dobrym wyglądzie wiele lat po wyprodukowaniu. Istnieje też wiele opcji kolorystycznych, co pozwala na dostosowanie efektu pod zapotrzebowanie Klienta. Oprócz tego posiadamy w ofercie inne materiały. W kosztorysie warto także uwzględnić usługi firmy, której pracownicy będą odpowiedzialni za sprzątanie grobów. Zachęcamy do kontaktu przed decyzją celem konsultacji możliwości z profesjonalistą.

  Ceny nagrobków

  Warto zwrócić uwagę, że cena za nagrobek posiada szerokie widełki cenowe. Ceny kamienia są bardzo zmienne, ceny transportu również. Najbardziej precyzyjne informacje na temat realnych kosztów można uzyskać przy rozmowie handlowej. Każde kilkumiesięczne opóźnienie może skutkować zmianą tej ceny. Nie warto więc przywiązywać się do ceny ustalonej na wcześniejszą datę, należy dowiadywać się o możliwych zmianach na bieżąco do momentu zakończenia transakcji.

  Wybór dużej firmy czy mniejszej?

  Mniejsze firmy często mają bardziej konkurencyjne ceny. Dzieje się tak, ponieważ zatrudniają mniej osób i ich wydatki nie są aż tak duże. Warto zweryfikować, czy firma wciąż istnieje i korzystać z rad osób, które zdążyły już skorzystać z jej usługi. Często pojawia się sytuacja, że jakaś firma widnieje w Internecie jako aktywna, lecz jest to jedynie ślad jej dawnej aktywności i sama działalność przestała funkcjonować.

  Komentarze są wyłączone.